Shamad Erzanukaev i początki w świecie MMA

In Walki i historie, Zawodnicy On
ShamadErzanukaev
Shamad Erzanukaev Fot. KSW

W rok od swojego debiutu w KSW do okrągłej klatki powróci młody i utalentowany Shamad Erzanukaev. Podczas gali XTB KSW 77 stoczy drugi zawodowy pojedynek.

Shamad ma za sobą dopiero jedną zawodową konfrontację, ale zanim wkroczył do klatki KSW, zebrał pokaźne doświadczenie w sportach walki.

– Gdy przyjechałem do Polski z Czeczeni, mieszkałem pod Warszawą, w Górze Kalwarii – wspomina Shamad. – Tam trenowałem piłkę nożną, bo mój sąsiad był trenerem. Podobało mi się, ale po czasie stwierdziłem, że potrzebuję jednak czegoś bardziej ekstremalnego. Pamiętam, że dostałem od taty rękawice bokserskie. Robiłem w nich z kolegami na osiedlu sparingi i wtedy poczułem, że to jest właśnie to. Mając dziesięć lat zapisałem się na zapasy. Mieszkałem już wtedy w Warszawie i walczyłem prawie co tydzień. W ciągu pięciu lat zdobyłem blisko 200 złotych medali. W końcu przestałem odczuwać frajdę z ciągłego wygrywania, zdecydowałem się więc spróbować treningów MMA. Poszliśmy do klubu razem z bratem. Byliśmy jednak za młodzi. Na macie nie było żadnych chłopaków w naszym wieku, więc trener stwierdził, że musimy najpierw pokazać na co nas stać, a że mieliśmy zaplecze zapaśnicze, trenerowi się spodobało, stwierdził, że mamy potencjał i możemy trenować.

Shamad jest też mistrzem Polski w brazylijskim jiu-jitsu i wielokrotnym medalistą innych turniejów grapplingowych, w tym prestiżowych zawodów z cyklu ADCC. Stoczył też cztery walki amatorskie i sześć półzawodowych. Zawodowo zadebiutował na gali KSW 65 w Gliwicach, gdzie walczył też jego idol, Mamed Khalidov.

– Zawsze oglądałem KSW i Mameda. Jak przyjechaliśmy do Polski, to Mamed był jedynym Czeczenem, o którym tu słyszałem i był jedynym Czeczenem, który nas tu reprezentował. Widziałem z jaką dumą moi rodzice na niego patrzą. Gdy walczył, zawsze zbieraliśmy się całą rodziną i oglądaliśmy gale. Już wówczas wiedziałem, że prędzej czy później – jak będę ciężko trenował – też tam dojdę. Nigdy nie myślałem, że zadebiutuję podczas gali z Mamedem i że jeszcze przed wydarzeniem to właśnie Mamed w materiale promocyjnym KSW przedstawi mnie szerokiej publiczności. Myślę, że mało jest osób, które w moim wieku musiały się mierzyć z takim mentalnym wyzwaniem przed walką. Dodatkowo debiutowałem przed 15-tysięczną publicznością. Mało kto mi wierzy, ale ja nigdy w życiu nie czułem się przed walką tak dobrze jak wówczas. Zupełnie nie odczuwałem stresu. Może zabrzmi to nieskromnie, ale uważam, że mentalnie jestem stworzony do tej gry. Im większa presja, tym bardziej potrafię się do danej sytuacji przystosować. Sam interesuję się psychologią i uważam, że wszystko co dzieje się w życiu w największym stopniu zależy od głowy, a w sporcie to właśnie głowa jest najważniejsza. Nastawiam się więc pozytywnie do tego, co się dzieje.

Podczas gali XTB KSW 77 Shamad Erzanukaev zmierzy się z innym młodym talentem, Carlem McNallym.

– Oglądałem jego debiut w KSW. Jest bardzo dobrze poukładanym zawodnikiem. W stójce się fajnie rusza. W parterze ma na koncie dużo zwycięstw przez poddania. To jest sport, wszystko się może wydarzyć, ale nie widzę i nie wiem, co musiałby Carl zrobić, żeby ze mną wygrać. Szanuję go bardzo, bo ciężko trenuje i walczy o swoje marzenia, ale sportowo to nie jest to samo. Mogę z nim rywalizować w każdej płaszczyźnie i wydaje mi się, że jesteśmy na innych poziomach. Prawda jest taka, że nikt jeszcze do tej pory nie widział mojego pełnego potencjału. Nigdy mi się nie zdarzyło pokazać tego, co potrafię nawet w 60 procentach. Jestem bardzo pewny siebie, bo tak zostałem wychowany. Ludzie mylą pewność siebie z arogancją i wolą fałszywą skromność, a ja po to ciężko trenuję, żeby głośno mówić o swoich marzeniach.

Do walki Shamada Erzanukaeva z Carlem McNallym dojdzie już 17 grudnia w Arenie Gliwice.

źródło: kswmma.com

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Kacper Koziorzębski i początki w świecie MMA
Radek Paczuski i początki w świecie MMA
Wojciech Kazieczko i początki w świecie MMA
Patryk Chrobak i początki w świecie MMA
Rafał Kijańczuk i początki w świecie MMA
Daniel Rutkowski i początki w świecie MMA
Dawid Śmiełowski i początki w świecie MMA
Adam Soldaev i początki w świecie MMA
Patryk Surdyn i początki w świecie MMA
Marek Samociu i początki w świecie MMA
Patryk Likus i początki w świecie MMA
Patryk Kaczmarczyk i początki w świecie MMA
Paweł Pawlak i początki w świecie MMA
Weronika Eszer i początki w świecie MMA
Emilia Czerwińska i początki w świecie MMA
Adam Niedźwiedź i początki w świecie MMA
Tomasz Romanowski i początki w świecie MMA
Maciej Kazieczko i początki w świecie MMA
Michał Pietrzak i początki w świecie MMA
Michał Michalski i początki w świecie MMA
Robert Ruchała i początki w świecie MMA
Michał Kita i początki w świecie MMA
Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA
Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

GliwiceKSWgalakibice

Piąta gala KSW w Gliwicach

Podczas nadchodzącej gali XTB KSW 89 organizacja KSW po raz piąty pojawi się w Gliwicach. W walce wieczoru dojdzie

Read More...
almma

ALMMA 237 Bochnia

Na początku grudnia Amatorska Liga MMA zawita ze swoim kolejnym wydarzeniem do Bochni. 2 grudnia 2023 r. zapraszamy na kolejną

Read More...

Mateusz Rębecki: „Bonus w UFC jest gamechangerem”

Mateusz Rębecki. Fot. instagram.com/rebeasti Mateusz Rębecki wygrał niedawno trzecią walkę w oktagonie UFC. Polak pokonał rywal

Read More...

Mobile Sliding Menu