Radek Paczuski i początki w świecie MMA

In Walki i historie, Zawodnicy On
- Updated
radek paczuski
Radek Paczuski. Fot. instagram.com/radekpaczuski

Podczas gali KSW 70 dojdzie do debiutu w okrągłej klatce jednego z najlepszych polskich kickboxerów, Radosława Paczuskiego.

Chociaż Radek przygodę ze sportami walki rozpoczął dość późno, dziś ma na swoim koncie pokaźne doświadczenie zebrane w kickboxingu, boksie i muay thai. Ma też już za sobą debiut i trzy świetne wygrane w mieszanych sztukach walki. Jego sportowa droga zaczęła się jednak od piłkarskiego boiska.

– Przygodę ze sportem rozpocząłem od piłki nożnej – wspomina Radek. – Miałem wtedy sześć lat, a grałem przez kolejne dziewięć. Dość dobrze mi to wychodziło. Grałem w młodzieżówce Legii Warszawa i chodziłem do szkoły sportowej. Od zawsze ciągnęło mnie jednak też do sportów walki i tak w wieku piętnastu lat trafiłem na salę bokserską. Rano miałem treningi piłkarskie, a wieczory wypełniałem boksem. W sumie przez rok zajmowałem się jednym i drugim. Po roku stwierdziłem, że piłka nie sprawia mi już radości. Zdecydowałem, że chcę iść na sto procent w sporty walki. Postawiłem wszystko na jedną kartę.

Radek zaczął od boksu, a na salę treningową trafił za sprawą księdza.

– Nawet jak byłem młodszy, myślałem już o MMA, ale tak to bywa, że czasami wybiera się klub, który jest blisko. Zacząłem od boksu w klubie parafialnym założonym przez księdza. Nigdy w domu nam się specjalnie nie przelewało, a w klubach trzeba było płacić składki członkowskie. Nie miałem kasy, więc wszystko było odwlekane w czasie. Pewnego dnia usłyszałem o sekcji założonej przez księdza Mikulskiego w Radości. Okazało się, że jest ona za darmo. Kto chce trenować może przyjść i nie musi nic płacić. W dniu, w którym się o tym dowiedziałem, byłem już na pierwszym treningu. Spędziłem tam w sumie trzy lata. Po pewnym czasie, gdy trener dostrzegł, że jestem bardzo zmotywowany do treningu, dał mi klucze do sali i dzięki temu mogłem jeszcze więcej trenować, również w soboty i niedziele. Święta, nie święta, codziennie byłem na sali. Mogłem przychodzić, kiedy chciałem, a chciałem codziennie, więc trenowałem każdego dnia. Wówczas już czułem, że to jest mój sport, moja pasja.

W wieku dziewiętnastu lat Radek rozpoczął treningi kickboxingu i muay thai. W kilka lat zdobył pokaźne doświadczenie w ringu i odniósł w nim ogromne sukcesy. Stoczył ponad 100 walka amatorskich i 22 zawodowe. W latach 2014-2016 był członkiem kadry narodowej w kickboxingu i muay thai. Wywalczył mistrzostwo świata i wicemistrzostwo Europy w K-1. Był mistrzem Polski w kickboxingu i wielokrotnie zdobywał puchar świata. W muay thai wywalczył tytuł wicemistrza Europy i mistrza Polski. Na zawodowych ringach zdobył pas mistrzowski organizacji FEN i DSF.

– W roku 2019 padała propozycja walki w MMA w słynącej z mocnych pojedynków organizacji ACA. Miałem mało czasu na przygotowania, ale wykorzystałem swoje umiejętności strikerskie i wygrałem pojedynek na pełnym dystansie. W tym samym roku stoczyłem dwie kolejne walki i obie wygrałem nokautując rywali.

Przejście do świata MMA nie było łatwe, ale Radek był zdeterminowany i chętny do nauki nowych umiejętności.

– Wchodząc do MMA dużo dało mi to, że zacząłem swoją drogę od boksu, a nie od K-1. W szkole holenderskiej K-1 jest mało pracy na nogach. Stawia się raczej na mocne stanie i pójście na twarde wymiany. W boksie nauczyłem się jednak dobrej pracy na nogach, stoczyłem też ponad trzydzieści walk amatorskich i to pozwoliło mi szybko przestawić się na MMA. Mobilność w klatce jest dużym plusem. Znacznie trudniej też mnie złapać i obalić, ale nie ma co kryć, że w pierwszych miesiącach na macie na w zasadzie ciągle byłem obalany. Musiałem więc wyjść ze swojej stójkowej strefy komfortu i przez to przebrnąć. Nie ma jednak drogi na skróty, swoje trzeba zrobić.

Po pierwszych trzech walkach w MMA Radek borykał się z kontuzjami. Operacje i powrót do pełnej sprawności wykluczyły go z pojedynków na dłuższy czas. Podczas gali KSW 70 nastąpi jednak wyczekiwany powrót do startów. Rywalem Paczuskiego będzie inny doświadczony kickboxer, były mistrz organizacji Glory, Jason Wilnis.

– Sam jestem ciekaw, jak ten pojedynek się potoczy. Początkowo zakładałem, że będę walczył z przeciwnikiem, który będzie chciał mnie sprowadzić do parteru. Trenowałem więc dużo grapplingu i zapasów. Okazało się, że walczę ze stójkowiczem. On też nie ma dużego doświadczenia w MMA, ale różnie bywa w takich sytuacjach. Wydaje się, że dwóch zawodników ze sportów uderzanych powinno gwarantować, iż walka będzie toczyć się w stójce i może skończyć się przed czasem, ale nie wykluczam w niej też parteru. Zobaczymy co wydarzy się po zamknięciu drzwi klatki.

Do pojedynku Radosława Paczuskiego z Jasonem Wilnisem dojdzie już 28 maja podczas gali KSW 70 w łódzkiej Atlas Arenie.

źródło: Kswmma.com

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Wojciech Kazieczko i początki w świecie MMA
Patryk Chrobak i początki w świecie MMA
Rafał Kijańczuk i początki w świecie MMA
Daniel Rutkowski i początki w świecie MMA
Dawid Śmiełowski i początki w świecie MMA
Adam Soldaev i początki w świecie MMA
Patryk Surdyn i początki w świecie MMA
Marek Samociu i początki w świecie MMA
Patryk Likus i początki w świecie MMA
Patryk Kaczmarczyk i początki w świecie MMA
Paweł Pawlak i początki w świecie MMA
Weronika Eszer i początki w świecie MMA
Emilia Czerwińska i początki w świecie MMA
Adam Niedźwiedź i początki w świecie MMA
Tomasz Romanowski i początki w świecie MMA
Maciej Kazieczko i początki w świecie MMA
Michał Pietrzak i początki w świecie MMA
Michał Michalski i początki w świecie MMA
Robert Ruchała i początki w świecie MMA
Michał Kita i początki w świecie MMA
Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA
Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

Mobile Sliding Menu