Wojciech Kazieczko i początki w świecie MMA

In Walki i historie, Zawodnicy On
wojtek kazieczko
Wojtek Kazieczko. Fot. KSW

Podczas gali KSW 69 w okrągłej klatce zadebiutuje utytułowany kickboxer, Wojciech Kazieczko.

Wojtek Kazieczko jest bratem znanego fanom KSW Maćka, który znajduje się dziś na czwartym miejscu rankingu wagi lekkiej najlepszych zawodników tej organizacji. Dziś obaj walczą w MMA, ale będąc nastolatkiem Wojtek przez długi czas szukał swojej sportowej drogi, którą ostatecznie odnalazł w sztukach walki.

– Eksperymentowałem z różnymi dyscyplinami – wspomina Wojtek. – Jak każdy chłopak grywałem w piłkę nożną. Zajmowałem się też tenisem stołowym i koszykówkę. Od zawsze jednak podobały mi się sporty indywidualne. Wolałem sytuacje, w których wynik zależy ode mnie, a nie od całej drużyny. W sportach walki jest oczywiście sztab trenerski i narożnik, ale po wejściu do ringu czy klatki przebieg pojedynku pozostaje w rękach zawodnika. Wybierając sztuki walki wzorowałem się nieco na starszym bracie, chciałem iść w jego ślady. Maciek zaczął jednak od MMA, a ja od kickboxingu. W pierwszej klasie gimnazjum poszedłem na kilka treningów. Rodzice nie do końca byli zadowoleni z tego pomysłu, więc na dobrą sprawę zacząłem mocniej trenować w 2013 roku, czyli w trzeciej klasie gimnazjum. Dość szybko stwierdziłem jednak, że chcę być zawodnikiem. Czułem, że to jest właśnie to, co chcę robić.

Wojtek szybko zaczął walczyć i ruszył przez świat kickboxingu jak burza. Sześciokrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski, jest brązowym medalistą mistrzostw świata oraz brązowym medalistą The World Games. Zdobył również srebro i brąz na mistrzostwach Europy. Łącznie stoczył około siedemdziesięciu pojedynków, a jego zawodowy rekord w kickboxingu wynosi 7-1. Ostatecznie jednak na przełomie 2019 i 2020 roku Kazieczko musiał zdecydować, co chce robić dalej.

– Uznałem, że wszystkie osiągnięcia w kickboxingu spinają moją karierę ładną klamrą. Nie walczyłem dla pieniędzy, ale kończyłem studia i uznałem, że dobrze byłoby mieć nieco lepszą perspektywę na przyszłość. Myślałem o boksie i MMA. Wtedy nie było jeszcze w Zielonej Górze klubu MMA, więc łatwiej byłoby mi się przebranżowić na boks. Nagle jednak na zielonogórskiej mapie sportów walki pojawił się klub Pepe MMA. To było dla mnie jak wskazanie drogi. Stwierdziłem, że mieszane sztuki walki są moim przeznaczeniem.

Transformacja z zawodnika kickboxingu na zawodnika MMA wymagała wielu zmian, ale ostatecznie adaptacja do nowego środowiska walki przebiegła dobrze.

–  Czułem, że jestem dobrym stójkowiczem, ale w MMA to nie wystarczało. Inni zawodnicy byli dla mnie nieosiągalni. Szybko odkryłem, że stójka, którą dysponowałem, nie działa w MMA. Musiałem zmienić pozycję, środek ciężkości, douczyć się zapasów i pozostałych elementów. Po kilku miesiącach moja stójka zaczęła działać tak, jak powinna. Transformacja przebiegła stosunkowo szybko. Poza studiowaniem nie robiłem nic innego. Bez przerwy trenowałem.

Zanim Wojtek zdecydował się na debiut w zawodowym MMA, postanowił zebrać nieco doświadczenia w nowej formule, stoczył więc trzy pojedynki amatorskie. Trener Marcin Mencel z Pepe MMA dbał o wielopłaszczyznowy rozwój swojego podopiecznego, Wojtek walczył zatem też na turniejach brazylijskiego jiu-jitsu. W październiku zeszłego roku zadebiutował w zawodowym MMA. Na gali Contender Fight Night zmierzył się z Miłoszem Wąsikiem i rozbił go przed czasem korzystając ze swoich stójkowych umiejętności.

Teraz Kazieczko stanie przed nowym wyzwaniem i debiutując w klatce KSW zmierzy się z Lubošem Lesákiem, który również wywodzi się ze sportów uderzanych.

– Cieszę się z tego zestawienia. Fajnie, że zmierzę się ze stójkowiczem, bo sądzę, że dzięki temu walka może okazać się bardziej elektryzująca.

Podczas gali KSW 69 zawalczy również Maciej Kazieczko, brat Wojtka.

– Z jednej strony jest to stresujące, bo zawsze bardziej przeżywam walki brata czy kolegi niż własne. Ale z drugiej strony cieszę się, że odhaczymy to za jednym razem. Będzie wprawdzie większy ładunek emocjonalny dla nas i rodziny, jednak i tak lepsza jest taka kumulacja, niż walki np. w odstępie miesiąca.

Do starcia Wojciecha Kazieczki z Lubošem Lesákiem dojdzie już 23 kwietnia podczas gali KSW 69 w Warszawie.

źródło: Kswmma.com

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Patryk Chrobak i początki w świecie MMA
Rafał Kijańczuk i początki w świecie MMA
Daniel Rutkowski i początki w świecie MMA
Dawid Śmiełowski i początki w świecie MMA
Adam Soldaev i początki w świecie MMA
Patryk Surdyn i początki w świecie MMA
Marek Samociu i początki w świecie MMA
Patryk Likus i początki w świecie MMA
Patryk Kaczmarczyk i początki w świecie MMA
Paweł Pawlak i początki w świecie MMA
Weronika Eszer i początki w świecie MMA
Emilia Czerwińska i początki w świecie MMA
Adam Niedźwiedź i początki w świecie MMA
Tomasz Romanowski i początki w świecie MMA
Maciej Kazieczko i początki w świecie MMA
Michał Pietrzak i początki w świecie MMA
Michał Michalski i początki w świecie MMA
Robert Ruchała i początki w świecie MMA
Michał Kita i początki w świecie MMA
Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA
Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

Mobile Sliding Menu