Daniel Rutkowski i początki w świecie MMA

In Walki i historie, Zawodnicy On
daniel-rutkowski
Daniel Rutkowski. Fot. KSW

Podczas gali KSW 68 do okrągłej klatki powróci Daniel Rutkowski, który w debiucie dla największej polskiej organizacji, w pięknym stylu znokautował Filipa Pejicia.

Daniel Rutkowski walczy w zawodowym MMA od roku 2015, ale z matą związany jest praktycznie od dzieciństwa.

– Moi starsi bracia ćwiczyli zapasy. Ja natomiast byłem bardzo aktywnym dzieckiem. Oni mieli się mną opiekować, więc zabrali mnie na salę – wspomina Daniel. – Miałem 6 lat. Chodziłem z nimi i bawiłem się. W tamtych czasach za bardzo nie było z tego pieniędzy i bracia musieli w końcu wybrać pracę zamiast sportu. Oni poszli w swoją stronę, a ja zostałem i ostatecznie przerodziło się to w moje życie.

Dzięki osiągnięciom sportowym, kolejnym medalom mistrzostw Polski, Daniel mógł dalej walczyć, trenować i rozwijać się w tym sporcie. Bywało też jednak trudno.

– U nas w Radomiu dostawało się stypendium za medal mistrzostw Polski i dzięki temu tak na prawdę mogłem zostać w tym sporcie. W zapasach masz jedną, jedyną szansę w ciągu roku. Jak zdobędziesz medal mistrzostw Polski, to na cały rok masz stypendium od miasta. W 2013 roku nie zdobyłem jednak medalu, przegrałem dosłownie jednym punktem w walce o brąz. Musiałem iść do roboty, zapasów jednak nie zostawiłem. Pracowałem na magazynie od szóstej do szesnastej, a potem zapierniczałem na siedemnastą na trening zapasów. Tak wyglądały całe moje dnie. Po roku wróciłem na mistrzostwa Polski i wygrałem.

Mimo mocnego zaangażowania w zapasy, Daniel od dłuższego czasu obserwował również świat MMA.

– MMA pociągało mnie od dawna. Oglądałem walki. Zawsze jak byłem na obozie zapaśniczym i było KSW, to wszyscy oglądali i robiło to wrażenie. Zapasy to jednak jest sport olimpijski i każdy chce zdobyć ten wymarzony medal. W 2015 wyleciałem na igrzyska europejskie i dałem sobie ostatnią szansę. Stwierdziłem, że jeśli nie zdobędę na igrzyskach europejskich w Baku medalu, przechodzę do MMA i faktycznie tak się stało. Zapasy są mało medialne i bardzo ciężkie, MMA to zupełnie inny świat. Wiedziałem, że są tam też lepsze finanse. Marzenia olimpijskie były, ale decyzja zapadła i przeszedłem do MMA.

Do pierwszej walki w klatce w wykonaniu Daniela doszło dość przypadkowo i nie potoczyła się ona po jego myśli. Ostatecznie jednak otworzyła szerzej drzwi do świata mieszanych sztuk walki.

– Lubię rywalizować, nie potrafię odpuszczać, mam w sobie chęć do konfrontacji. Po którymś turnieju zapaśniczym była gala PLMMA i dostałem propozycję, żeby zawalczyć. Wszyscy mnie namawiali, mówili, że sobie poradzę. Wtedy przegrałem, ale spodobało mi się bardzo. Poczułem adrenalinę, doping publiczności. Ten doping, to jest coś pięknego i już wtedy czułem, że to będzie to.

Po trudniejszym początku Daniel zaczął iść jak burza przez klatki MMA. Do dziś wygrał trzynaście pojedynków, a od roku 2016 pozostaje niepokonany. Zdobył pas mistrzowski organizacji Babilon i FEN i jak sam mówi, bawi się MMA, które idealnie wpasowało się w jego charakter.

– Presję zostawiłem w zapasach. Tam miałem wielkie marzenia i ambicje. To wszystko zostawiłem na macie zapaśniczej. Teraz jestem innym zawodnikiem. Generalnie jestem osobą wesołą, lubię pożartować i tak też postrzegali mnie koledzy z zapasów. Byłem zawsze uśmiechnięty, a wychodząc do walki na macie pojawiało się pełne spięcie i koncentracja. Zmieniałem się w zupełnie inną osobę. Myślę, że to wszystko zostawiłem w zapasach, a teraz jestem prawdziwym sobą, na luzie, z uśmiechem i odrobiną szaleństwa. Wychodzę i robię robotę. Nie stresuję się i nie spinam, bo każdego dnia trenuję i daję z siebie wszystko, a potem przenoszę to do klatki. To jest moja praca. MMA wpasowało się w mój charakter i świetnie się ze mną połączyło.

Teraz Daniel będzie miał okazję zdobyć trzeci pas w swojej karierze. Podczas gali KSW 68 zmierzy się z mistrzem, Salahdine’em Parnass’em i jest zdania, że Salahdine zmienił się od czasu pierwszej przegranej w karierze.

– Stracił ducha walki. Salahdine bawił się wszystkimi rywalami, był gościem nie do przejścia. Bawił się walką, był pewny siebie. To był jego największy atut, ale gdy przegrał z Danielem Torresem jednym ciosem, zmienił się. Część zawodników MMA ma taką mentalność, że jak są niepokonani, to czują się niezniszczalni. Słyszałem, że on się załamał po tym ciosie od Torresa. Jak miał kolejną walkę, to już był inny gość, facet, który był spięty. Po tym starciu widziałem już, że to nie jest ten sam zawodnik, że jest już do przejścia i można z nim spokojnie rywalizować.

Do walki Daniela Rutkowskiego z Salahidne’em Parnasse’em o pas wagi piórkowej dojdzie już 19 marca podczas gali KSW 68, która odbędzie się w Radomiu.

Gala KSW 68 odbędzie się pod patronatem Pana Prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego.

źródło: Kswmma.com

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Dawid Śmiełowski i początki w świecie MMA
Adam Soldaev i początki w świecie MMA
Patryk Surdyn i początki w świecie MMA
Marek Samociu i początki w świecie MMA
Patryk Likus i początki w świecie MMA
Patryk Kaczmarczyk i początki w świecie MMA
Paweł Pawlak i początki w świecie MMA
Weronika Eszer i początki w świecie MMA
Emilia Czerwińska i początki w świecie MMA
Adam Niedźwiedź i początki w świecie MMA
Tomasz Romanowski i początki w świecie MMA
Maciej Kazieczko i początki w świecie MMA
Michał Pietrzak i początki w świecie MMA
Michał Michalski i początki w świecie MMA
Robert Ruchała i początki w świecie MMA
Michał Kita i początki w świecie MMA
Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA
Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu