Endeavor chce wykupić wszystkie udziały w UFC

In Biznes, Plany On

UFC migu

Endeavor, właściciel marki UFC, szykuje się do kolejnej próby wejście na giełdę papierów wartościowych i przy okazji chce uzyskać sto procent udziałów w amerykańskim gigancie MMA. 

Niedawno serwis Sportico poinformował, że firma Endeavor złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dokumenty dotyczące pierwszej oferty publicznej.

Teraz natomiast serwis The New York Post podał, że Ari Emanuel, szef Endeavor, chce przed wejściem na giełdę dokupić udziały w UFC nienależące do niego. Aktualnie firma Emanuela posiada 50,1 procenta udziałów w UFC. Natomiast podmioty takie jak Silver Lake czy KKR, które uczestniczyły w zakupie UFC mają 40 procent udziałów. Sprawa odkupu może być jednak bardzo kosztowna, ponieważ osoby znające sytuację, na które powołuje się The New York Post mówią, że dzisiejsza wycena UFC oscyluje między 6 a 10 miliardów dolarów. Marka w 2016 roku została sprzedana za 4 miliardy.

Uzyskanie stu procent udziałów w UFC ma być dla Endeavor ważnym krokiem przed wejściem na giełdę, który spowoduje, że akcje firmy zyskają na atrakcyjności. Jak podaje The New York Post UFC odpowiada za 80 procent całkowitego zysku Endeavor w 2020 roku, a jeszcze przed pandemią firma odpowiadała za 50 procent rocznych zarobków. UFC jest więc dla właścicieli kluczowym źródłem dochodów.

Przy okazji warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza próba podejście do sprzedaży własnych akcji. W roku 2019 szefostwo Endeavor, zdecydowała, że chce być notowana na nowojorskiej giełdzie. Wstępnie mówiono o tym, że do ogłoszenia oferty publicznej może dojść już latem 2019 roku, ale ostatecznie termin ten został przesunięty na koniec września.

Przed zbliżającym się terminem właściciel UFC wycofał się z tego pomysłu.  Wówczas mówiło się o tym, że firma liczyła na pozyskanie 600 milionów dolarów z rynku, ale inwestorzy nie wykazali odpowiedniego zainteresowania akcjami.

Teraz natomiast podano, że małe zainteresowanie inwestorów wynikało z wysokiego zadłużenia Endeavor, a także ze złożoność powiązań Endeavor z UFC. Zwracano wówczas uwagę na fakt, że znacznie lepiej sytuacja wyglądałaby, gdyby UFC należało w całości do Endeavor.

You may also read!

kaczamarczyk patryk

Patryk Kaczmarczyk i początki w świecie MMA

Patryk Kaczmarczyk. Fot. KSW Podczas gali KSW 64 do okrągłej klatki wejdzie niepokonany Patryk Kaczmarczyk. Będzie

Read More...
ppv ufc 259

Dana White: “Byłem kiedyś portierem i nosiłem ludziom walizki”

Dana White, szef UFC, jest nie tylko postacią nierozerwalnie związaną z marką, ale również jedną z jej najważniejszych, jeśli

Read More...
robert ruchała

“Chciałbym w przyszłości z tego żyć” – Robert Ruchała stawia na MMA

Podczas nadchodzącej gali KSW 64 do klatki KSW wejdzie ponownie młody i niepokonany Robert Ruchała. Robert po raz pierwszy w

Read More...

5 commentsOn Endeavor chce wykupić wszystkie udziały w UFC

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu