Endeavor chce wykupić wszystkie udziały w UFC

In Biznes, Plany On

UFC migu

Endeavor, właściciel marki UFC, szykuje się do kolejnej próby wejście na giełdę papierów wartościowych i przy okazji chce uzyskać sto procent udziałów w amerykańskim gigancie MMA. 

Niedawno serwis Sportico poinformował, że firma Endeavor złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dokumenty dotyczące pierwszej oferty publicznej.

Teraz natomiast serwis The New York Post podał, że Ari Emanuel, szef Endeavor, chce przed wejściem na giełdę dokupić udziały w UFC nienależące do niego. Aktualnie firma Emanuela posiada 50,1 procenta udziałów w UFC. Natomiast podmioty takie jak Silver Lake czy KKR, które uczestniczyły w zakupie UFC mają 40 procent udziałów. Sprawa odkupu może być jednak bardzo kosztowna, ponieważ osoby znające sytuację, na które powołuje się The New York Post mówią, że dzisiejsza wycena UFC oscyluje między 6 a 10 miliardów dolarów. Marka w 2016 roku została sprzedana za 4 miliardy.

Uzyskanie stu procent udziałów w UFC ma być dla Endeavor ważnym krokiem przed wejściem na giełdę, który spowoduje, że akcje firmy zyskają na atrakcyjności. Jak podaje The New York Post UFC odpowiada za 80 procent całkowitego zysku Endeavor w 2020 roku, a jeszcze przed pandemią firma odpowiadała za 50 procent rocznych zarobków. UFC jest więc dla właścicieli kluczowym źródłem dochodów.

Przy okazji warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza próba podejście do sprzedaży własnych akcji. W roku 2019 szefostwo Endeavor, zdecydowała, że chce być notowana na nowojorskiej giełdzie. Wstępnie mówiono o tym, że do ogłoszenia oferty publicznej może dojść już latem 2019 roku, ale ostatecznie termin ten został przesunięty na koniec września.

Przed zbliżającym się terminem właściciel UFC wycofał się z tego pomysłu.  Wówczas mówiło się o tym, że firma liczyła na pozyskanie 600 milionów dolarów z rynku, ale inwestorzy nie wykazali odpowiedniego zainteresowania akcjami.

Teraz natomiast podano, że małe zainteresowanie inwestorów wynikało z wysokiego zadłużenia Endeavor, a także ze złożoność powiązań Endeavor z UFC. Zwracano wówczas uwagę na fakt, że znacznie lepiej sytuacja wyglądałaby, gdyby UFC należało w całości do Endeavor.

You may also read!

daniel-rutkowski

“Styl życia, praca, wszystko” – Daniel Rutkowski o walczeniu

Daniel Rutkowski. Fot. KSW Podczas gali KSW 73 do klatki powróci Daniel Rutkowski, numer jeden rankingu

Read More...
szymon-kołecki

“To nie był jakiś finansowy kokos” – Kołecki o walce z Pudzianowskim

Szymon Kołecki. Fot. KSW Szymon Kołecki nie jest przesadnie zainteresowany drugą walką z Mariuszem Pudzianowskim, ale

Read More...
Przemysław Saleta

“Pomysłów będzie coraz więcej” – Saleta o tzw. freak fightach

Zdaniem Przemysława Salety, byłego mistrza Europy w boksie zawodowym, rynek tzw. freak fightów będzie się dalej rozwijał i dostarczał

Read More...

Mobile Sliding Menu