Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On
- Updated

Łukasz Jurkowski ma za sobą długą karierę w MMA, którą rozpoczął wraz ze startem organizacji KSW. W tym roku zapowiada swoje ostatnie starcie. Rywalem Łukasza ma być Szymon Kołecki.

Popularny „Juras”, choć w młodości nie stronił od konfrontacji z rówieśnikami, sportowo bardziej był zainteresowany grami drużynowymi.

– Zawsze byłem dość zadziornym chłopakiem i nigdy nie odmawiałem rywalizacji na pięści – wspomina Jurkowski. – W młodości jednak zajmowałem się głównie sportami drużynowymi. Grałem w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, a potem w podwarszawskiej Legionovi rozpocząłem swoją przygodę z piłką nożną i grałem na pozycji bramkarza.

Spoty walki pojawiły się w życiu młodego Łukasza dopiero w wieku siedemnastu lat, gdy trafił on na pierwszy trening taekwondo.

– To była w sumie kwestia przypadku. Moi znajomi, z którymi spędzałem wolne wieczory zaczęli chodzić na taekwondo i przez to nie miałem z kim spędzać czasu. Znajomi zachęcali mnie do udziału w zajęciach, jednak ja, jako osiedlowy „twardziel”, twierdziłem, że mi to do niczego niepotrzebne, bo wystarczająco dobrze sobie radzę sam. W końcu jednak wybrałem się na pierwszy trening. Pamiętam, że fizycznie utyrałem się potwornie. Zamiast wracać do domu normalnie, jakieś piętnaście minut, zabrało mi to chyba z godzinę. Nie miałem siły iść, bo przekopali mnie na zajęciach straszliwie. I chociaż wszystko mnie bolało, właśnie wtedy stwierdziłem, że to jest zajebiste i że chcę to dalej robić. Po trzech miesiącach treningów pojechałem już na mistrzostwa Warszawy i wygrałem! To był dla mnie niesamowity kop motywacyjny. Wiedziałem, że muszę robić to dalej. Biłem się całe życie, ale w końcu poszedłem z tym w stronę sportu.

Mimo rozpoczęcia swojej przygody ze sportami walki od taekwondo, „Juras” bardzo ciekawił się tym, co dzieje się w świecie mieszanych sztuk walki i czuł, że kiedyś sam chciałby się spróbować swoich sił w takiej konfrontacji.

– Bywałem na pierwszych galach u Mirka Oknińskiego i bardzo mnie to interesowało. Oglądałem wszystko, co tylko pojawiało się kasetach VHS, czy to Pride czy UFC. I zawsze świtało mi w głowie to, że chciałbym się kiedyś w tym sprawdzić. Zacząłem trenować brazylijski jiu-jitsu u Mirka Oknińskiego i w końcu ustaliłem z nim, że wystąpię na jego następnej gali.

Do debiutu Łukasza w MMA ostatecznie doszło jednak podczas pierwszej Konfrontacji Sztuk Walki, 27 lutego 2004 roku.

– W tym czasie pracowałem jako trener taekwondo w klubie Maćka Kawulskiego i dostałem od niego propozycję reprezentowania tej dyscypliny podczas pierwszego KSW. Gala miała się odbyć w jednym z bardziej ekskluzywnych miejsc w Warszawie, czyli restauracji Champions Hotelu Mariott. Stwierdziłem, że to świetny pomysł i wystartowałem.

Debiut w MMA nie mógł być bardziej udany. „Juras” pokonał jednego wieczoru trzech przeciwników i został pierwszym, historycznym mistrzem Konfrontacji Sztuk Walki. Co ciekawe, również podczas tej gali, Łukasz poznał Andrzeja Janisza, który przeprowadził z nim wywiad dla Polskiego Radia i zaproponował współpracę w roli eksperta przy programie FightClub emitowanym w Eurosporcie. Tak narodził się najlepszy duet komentatorski w polskim MMA, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Czy jednak już wtedy można było wyczuć, że wraz z KSW powstała zupełnie nowa jakość w świecie MMA i że czternaście lat później organizacja zapełni kibicami największy stadion w Polsce?

– Nie wiem czy spodziewałem się takiej publiczności na PGE Narodowym, ale gdzieś tam czułem, że to może wypalić. Jakiś czas temu wspominaliśmy nawet z Andrzejem Janiszem, że w samych początkach rozmawialiśmy o tym, że jest to sport z wielkim potencjałem, że zainteresuje ludzi i ludzie to kupią. Czuliśmy wówczas, że MMA trafi na duże areny i tak się stało. Ja sam startując w MMA zakładałem, że zrobię w tym karierę, że będę pełnoprawnym zawodnikiem i że to wszystko fajnie się rozwinie.

I faktycznie MMA w Polsce bardzo się rozwinęło, a w trakcie swojej dotychczasowej kariery, Łukasz stoczył, aż dwadzieścia osiem zawodowych walk. Konfrontował się nie tylko w Polsce, ale również  w Chorwacji, Holandii, Rosji, Słowenii, Bułgarii, a także w Stanach Zjednoczonych.

– To był czas kiedy moją osobą menadżerowali Martin Lewandowski i Maciek Kawulski. Dla nich priorytetem były moje starty na galach KSW w Polsce i to, żeby opierać na mnie promocję gali. Propozycje innych startów oczywiście się pojawiały, ale wiadomo, że Polska była na pierwszym miejscu. Gdy jednak był wolny okres i trafiała się oferta, to brałem walkę za granicą.

Po przegranej walce „Jurasa” z Toni Valtonenem, zapadła trudna decyzja o zakończeniu sportowej kariery. Wszyscy jednak czuli, że może w przyszłości Łukasz  zdecyduje się na powrót i ponowne wejście w rolę zawodowego fightera. Na okazję trzeba było czekać prawie sześć lat i galę KSW 39 na PGE Narodowym, która swoim ogromem i możliwością występu przed własną, warszawską publicznością spowodowała, że „Juras” zdecydował się odwiesić rękawice z kołka.

Podczas KSW 39 Łukasz Jurkowski zmierzył się z Rameau Thierry Sokoudjou i pokonał go na punkty. W następnym boju Łukasz przegrał z Martinem Zawadą nie mogąc kontynuować dalej starcia ze względu na kontuzję, a w ostatniej walce wygrał ze Stjepanem Bekavacem, który również ze względu na kontuzję musiał zakończyć pojedynek.

Teraz „Juras” czeka na walkę z Szymonem Kołeckim, do której ma dojść jeszcze w tym roku.

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

8 commentsOn Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu