Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On
- Updated

Łukasz Jurkowski ma za sobą długą karierę w MMA, którą rozpoczął wraz ze startem organizacji KSW. W tym roku zapowiada swoje ostatnie starcie. Rywalem Łukasza ma być Szymon Kołecki.

Popularny „Juras”, choć w młodości nie stronił od konfrontacji z rówieśnikami, sportowo bardziej był zainteresowany grami drużynowymi.

– Zawsze byłem dość zadziornym chłopakiem i nigdy nie odmawiałem rywalizacji na pięści – wspomina Jurkowski. – W młodości jednak zajmowałem się głównie sportami drużynowymi. Grałem w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, a potem w podwarszawskiej Legionovi rozpocząłem swoją przygodę z piłką nożną i grałem na pozycji bramkarza.

Spoty walki pojawiły się w życiu młodego Łukasza dopiero w wieku siedemnastu lat, gdy trafił on na pierwszy trening taekwondo.

– To była w sumie kwestia przypadku. Moi znajomi, z którymi spędzałem wolne wieczory zaczęli chodzić na taekwondo i przez to nie miałem z kim spędzać czasu. Znajomi zachęcali mnie do udziału w zajęciach, jednak ja, jako osiedlowy „twardziel”, twierdziłem, że mi to do niczego niepotrzebne, bo wystarczająco dobrze sobie radzę sam. W końcu jednak wybrałem się na pierwszy trening. Pamiętam, że fizycznie utyrałem się potwornie. Zamiast wracać do domu normalnie, jakieś piętnaście minut, zabrało mi to chyba z godzinę. Nie miałem siły iść, bo przekopali mnie na zajęciach straszliwie. I chociaż wszystko mnie bolało, właśnie wtedy stwierdziłem, że to jest zajebiste i że chcę to dalej robić. Po trzech miesiącach treningów pojechałem już na mistrzostwa Warszawy i wygrałem! To był dla mnie niesamowity kop motywacyjny. Wiedziałem, że muszę robić to dalej. Biłem się całe życie, ale w końcu poszedłem z tym w stronę sportu.

Mimo rozpoczęcia swojej przygody ze sportami walki od taekwondo, „Juras” bardzo ciekawił się tym, co dzieje się w świecie mieszanych sztuk walki i czuł, że kiedyś sam chciałby się spróbować swoich sił w takiej konfrontacji.

– Bywałem na pierwszych galach u Mirka Oknińskiego i bardzo mnie to interesowało. Oglądałem wszystko, co tylko pojawiało się kasetach VHS, czy to Pride czy UFC. I zawsze świtało mi w głowie to, że chciałbym się kiedyś w tym sprawdzić. Zacząłem trenować brazylijski jiu-jitsu u Mirka Oknińskiego i w końcu ustaliłem z nim, że wystąpię na jego następnej gali.

Do debiutu Łukasza w MMA ostatecznie doszło jednak podczas pierwszej Konfrontacji Sztuk Walki, 27 lutego 2004 roku.

– W tym czasie pracowałem jako trener taekwondo w klubie Maćka Kawulskiego i dostałem od niego propozycję reprezentowania tej dyscypliny podczas pierwszego KSW. Gala miała się odbyć w jednym z bardziej ekskluzywnych miejsc w Warszawie, czyli restauracji Champions Hotelu Mariott. Stwierdziłem, że to świetny pomysł i wystartowałem.

Debiut w MMA nie mógł być bardziej udany. „Juras” pokonał jednego wieczoru trzech przeciwników i został pierwszym, historycznym mistrzem Konfrontacji Sztuk Walki. Co ciekawe, również podczas tej gali, Łukasz poznał Andrzeja Janisza, który przeprowadził z nim wywiad dla Polskiego Radia i zaproponował współpracę w roli eksperta przy programie FightClub emitowanym w Eurosporcie. Tak narodził się najlepszy duet komentatorski w polskim MMA, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Czy jednak już wtedy można było wyczuć, że wraz z KSW powstała zupełnie nowa jakość w świecie MMA i że czternaście lat później organizacja zapełni kibicami największy stadion w Polsce?

– Nie wiem czy spodziewałem się takiej publiczności na PGE Narodowym, ale gdzieś tam czułem, że to może wypalić. Jakiś czas temu wspominaliśmy nawet z Andrzejem Janiszem, że w samych początkach rozmawialiśmy o tym, że jest to sport z wielkim potencjałem, że zainteresuje ludzi i ludzie to kupią. Czuliśmy wówczas, że MMA trafi na duże areny i tak się stało. Ja sam startując w MMA zakładałem, że zrobię w tym karierę, że będę pełnoprawnym zawodnikiem i że to wszystko fajnie się rozwinie.

I faktycznie MMA w Polsce bardzo się rozwinęło, a w trakcie swojej dotychczasowej kariery, Łukasz stoczył, aż dwadzieścia osiem zawodowych walk. Konfrontował się nie tylko w Polsce, ale również  w Chorwacji, Holandii, Rosji, Słowenii, Bułgarii, a także w Stanach Zjednoczonych.

– To był czas kiedy moją osobą menadżerowali Martin Lewandowski i Maciek Kawulski. Dla nich priorytetem były moje starty na galach KSW w Polsce i to, żeby opierać na mnie promocję gali. Propozycje innych startów oczywiście się pojawiały, ale wiadomo, że Polska była na pierwszym miejscu. Gdy jednak był wolny okres i trafiała się oferta, to brałem walkę za granicą.

Po przegranej walce „Jurasa” z Toni Valtonenem, zapadła trudna decyzja o zakończeniu sportowej kariery. Wszyscy jednak czuli, że może w przyszłości Łukasz  zdecyduje się na powrót i ponowne wejście w rolę zawodowego fightera. Na okazję trzeba było czekać prawie sześć lat i galę KSW 39 na PGE Narodowym, która swoim ogromem i możliwością występu przed własną, warszawską publicznością spowodowała, że „Juras” zdecydował się odwiesić rękawice z kołka.

Podczas KSW 39 Łukasz Jurkowski zmierzył się z Rameau Thierry Sokoudjou i pokonał go na punkty. W następnym boju Łukasz przegrał z Martinem Zawadą nie mogąc kontynuować dalej starcia ze względu na kontuzję, a w ostatniej walce wygrał ze Stjepanem Bekavacem, który również ze względu na kontuzję musiał zakończyć pojedynek.

Teraz „Juras” czeka na walkę z Szymonem Kołeckim, do której ma dojść jeszcze w tym roku.

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Artur Sowiński i początki w świecie MMA
Szymon Kołecki i początki w świecie MMA
Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

GliwiceKSWgalakibice

Piąta gala KSW w Gliwicach

Podczas nadchodzącej gali XTB KSW 89 organizacja KSW po raz piąty pojawi się w Gliwicach. W walce wieczoru dojdzie

Read More...
almma

ALMMA 237 Bochnia

Na początku grudnia Amatorska Liga MMA zawita ze swoim kolejnym wydarzeniem do Bochni. 2 grudnia 2023 r. zapraszamy na kolejną

Read More...

Mateusz Rębecki: „Bonus w UFC jest gamechangerem”

Mateusz Rębecki. Fot. instagram.com/rebeasti Mateusz Rębecki wygrał niedawno trzecią walkę w oktagonie UFC. Polak pokonał rywal

Read More...

8 commentsOn Łukasz Jurkowski i początki w świecie MMA

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu