Artur Sowiński i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On

Artur Sowiński historia

Artur Sowiński ma już na swoim koncie ponad trzydzieści stoczonych walk. Co jednak ciekawe, w dzieciństwie nic nie wskazywało na to, żeby popularny dziś „Kornik” miał kiedyś zostać zawodowym sportowcem.

– Nie byłem typem sportowca. Przez całe liceum i gimnazjum poświęcałem się muzyce. Miałem długie włosy, potem dredy. Prowadziłem bardziej rockandrollowy styl życia. Dopiero po liceum wszystko co robiłem wiązało się ze sportem, mimo że całe moje wcześniejsze życie za bardzo na to nie wskazywało. Gdy byłem dzieckiem grałem w piłkę, jak zresztą każdy chłopak. Nie wychodziło mi to jednak za bardzo. Ojciec natomiast chciał zrobić ze mnie tenisistę. Nie było w tym nic zaskakującego, bo on nie tylko kocha ten sport, ale sam jest bardzo dobry na korcie. Chciał więc to zamiłowanie przelać na mnie, ale też się nie udało. Do dziś jednak lubię grać w tenisa i muszę przyznać, że jestem całkiem niezły, ale mimo to, mój ojciec i tak mnie zawsze ogrywa (śmiech).

Sporty walki pojawiły się na drodze Artura dość przypadkowo i dopiero kiedy rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego, jego życie zmieniło się całkowicie.

– W wieku licealnym natrafiłem przez przypadek w internecie na walki z gal japońskiej organizacji Pride. Wówczas zakochałem się w tym sporcie. Byłem wielkim fanem Mirko „Cro Copa”. W Radzionkowie, z którego pochodzę, nie było jednak za bardzo gdzie trenować sportów walki. Mieliśmy małą sekcję karate, na którą oczywiście uczęszczałem. Za poważniejsze działania w tym zakresie wziąłem się jednak dopiero kiedy poszedłem na studia do Katowic. Zaliczyłem pierwsze treningi jiu-jitus i okazało się, że mam do tego smykałkę. Mimo, że zacząłem późno, bardzo szybko wszystko przyswajałem. Szybko zacząłem też rywalizować z zawodnikami, którzy na swoim koncie mieli już kilka lat doświadczenia. Kiedy Tomasz Bronder otworzył klub Silesian Cage Club, który był ukierunkowany na mieszane sztuki walki, zacząłem tam trenować i do dziś działamy wspólnie z Tomkiem. Na początku zupełnie nie myślałem jednak o karierze zawodniczej.

Z czasem Artur Sowiński zdecydował się jednak na spróbowanie swoich sił w amatorskim MMA, a potem wypłynął na szerokie wody tego sportu.

– Walczyłem amatorsko, ale bez większych sukcesów. Sukcesy amatorskie przyszły dopiero po pierwszej walce zawodowej. Mimo, że była to porażka, bardzo dużo dała mi psychicznie, poczułem więcej pewności siebie. To były czasy, kiedy gal w Polsce organizowano bardzo mało. Ta konkretna, podczas której zadebiutowałem, odbyła się w Czechach, a przeciwnikiem był Duńczyk, z którym nikt nie chciał walczyć. On wówczas był piątym zawodnikiem w rankingu europejskim. To miała być jego pożegnalna walka, a ja przyjąłem wyzwanie. Mimo, że przegrałem nawiązałem wyrównaną rywalizację i pokazałem się z dobrej strony. Potem czułem, że skoro dałem tak dobrą walkę z tak mocnym przeciwnikiem, to na zawodach amatorskich musi mi pójść zdecydowanie łatwiej i rzeczywiście tak było. Podchodziłem do kolejnych walk ze znacznie mniejszym stresem, mniejszym ładunkiem emocjonalnym.

„Kornik”, w czasach swoich początków w MMA, dużo jeździł po świecie i walczył bardzo często.

– Brałem każdą walkę, nie odmawiałem żadnej propozycji. Raz nawet walczyłem tydzień po tygodniu. Dziś prawie co weekend jest jakaś gala w Polsce, a kiedyś tak nie było. Pieniądze wówczas zarabiało się śmieszne, ale zależało mi na tym, żeby zdobywać doświadczenie. Byłem wtedy dużo młodszy, więc ciało szybciej się regenerowało. Wtedy też nie zbijałem tak dużo wagi. Dziś wiem, że nie mogę tego robić częściej niż dwa razy do roku. Kiedyś walczyłem w swojej naturalnej wadze, a zbijanie polegało na odpuszczeniu sobie kolacji. Dziś jest to zdecydowanie trudniejszy i bardziej wymagający proces.

W okresie częstych walk, Artur miał okazję zmierzyć się również z Conorem McGregorem, dziś najpopularniejszym zawodnikiem MMA na świecie.

– To była kolejna walka, którą wziąłem bez zastanowienia. Dosłownie trzy tygodnie wcześniej pokonałem Cengiza Danę, podczas KSW 16. Oczywiście zdecydowanie się na walkę z Conorem nie było do końca rozsądne, ponieważ po mocnym okresie przygotowawczym, niezalenie od przebiegu walki, powinno się wejść na okres roztrenowania. Walka to ogromne obciążenie i fizyczne i psychiczne, po którym należy odpocząć. Ja natomiast musiałem wejść od razu w nowy okres sparingowy, żeby się przygotować. Conor jest leworęczny, więc potrzebowałem odpowiednich treningów. Patrząc z perspektywy czasu widzę, że było to nierozsądne, ale z drugiej strony nie należy żałować rzeczy, które w życiu się robiło. Gdyby nie to, że się zdecydowałem, nie miałbym teraz w swojej historii walki z Conorem.

Dziś „Kornik” w całości skupia się na organizacji KSW i walczy tylko dla niej.

– KSW daje mi wystarczające dużo walk i pieniędzy. Dzięki temu nie muszę już szukać starć za granicą i mogę się dalej sportowo rozwijać.

W organizacji Sowiński wywalczył tytuł mistrzowski w starciu z Kleberem Koike Erbstem. Kilka miesięcy później obronił go w pojedynku z Fabiano Silvą, a później utracił po boju z Marcinem Wrzoskiem. Podczas niedanej gali KSW 38: Live in Studio, Artur Sowiński błyskawicznie rozprawił się z doświadczonym Łukaszem Chlewickim.

W następny pojedynku ponownie zawalczył o pas i ponownie spotka się w klatce z Erbstem, który w międzyczasie wywalczył tytuł. Niestety starcie nie poszło po myśli Artura, który w następnym boju przegrał z Salhdinem Parnasse. Po tej walce „Kornik” pokonał Kamila Szymuszowskiego, a następnie przegrał z Normanem Parkiem.

W ostatnim czasie Artur Sowiński nie tylko jednak powrócił na drogę zwycięstw, ale również zrobił to w imponującym stylu. Najpierw błyskawicznie znokautował wysokim kopnięciem Viniciusa Bohrera, a następnie znokautował Gracjana Szadzinskiego.

­

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

5 commentsOn Artur Sowiński i początki w świecie MMA

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu