Emerytury i plany na koniec kariery w UFC

In Zawodnicy On

Emerytury i plany na koniec kariery w UFC

Odchodzenie na emeryturę w świecie sportów walki nie należy do łatwych zadań. Najtrudniej jest odejść w szczycie formy i kariery, kończąc swoją przygodę ze sportem bez przegranych wymuszających odejście. Aktualnie temat emerytur w organizacji UFC stał się dość powszechny, bo dotyczy kilku ważnych postaci walczących dla tej organizacji.

Plan na zakończenie kariery na własnych warunkach ma aktualnie Khabib Nurmagomedov. Mistrz UFC wagi lekkiej myśli o tym, aby stoczyć jeszcze tylko dwa boje, po których będzie miał na swoim zawodowym koncie 30 wygranych i żadnej porażki. Najbliższym rywalem Khabiba będzie Justin Gaethje, a ostatnim miałby być były emerytowany już mistrze UFC, Georges St. Pierre.

Javier Mendez, główny trener Nurmagomedova, przyznaje, że faktycznie Khabib może zdecydować się na taki ruch.

– Taki pomysł, aby zakończyć karierę z 30 wygranymi na koncie, pojawiał się w wielu rozmowach – Mendez potwierdził w rozmowie dla ESPN.  – Walka z GSP na pewno byłaby świetna dla jego sportowej legendy. Jeśli uda się to osiągnąć, myślę, że faktycznie Khabib zakończy karierę.

W tej układance pojawia się jeszcze jednak Georges St. Pierre, który całkiem niedawno w rozmowie dla serwisu TMZ mówił:

– Dla zawodników, ale nie tylko, dla wielu ludzi celem jest zarobienie jak największych pieniędzy przy jak najmniejszym wysiłku. Zawodnicy wiedzą, że walka ze mną da im dużo pieniędzy, a jeśli wygrają będą mieli to zwycięstwo w swoich sportowych osiągnięciach. Ja mam jednak mieszane uczucia. Czasami oglądając walki mówię sobie, że mógłbym pokonać tego lub innego zawodnika. Gdy jednak wracam po treningu do domu i zastanawiam się nad tymi szalonymi myślami, przypominam sobie, że niedługo będę miał 40 lat. Czy faktycznie chcę wrócić do ciężkich treningów i dwumiesięcznego obozu przygotowawczego? Czy chcę znowu przechodzić piekło? Nie, nie chcę.

GSP jest jednym z nielicznych przykładów zawodników, którzy potrafili odejść ze sportu w odpowiednim momencie z pasem mistrzowskim na biodrach. Jak sam jednak przyznaje, nadal czuje chęć i potrzebę rywalizacji i gdy na horyzoncie pojawiło się teoretyczne starcie z Khabibem, Kanadyjczyk nie był już taki stanowczy w swoim postanowieniu pozostania na emeryturze.

– Cholera! A już myślałem, że będę miał święty spokój – powiedział w rozmowie dla ESPN. – Nie mogę się doczekać zobaczenia walki Khabiba z Gaethje w październiku. Życzę im powodzenia.

Innym przykładem zawodnika i jego emerytury jest w UFC Daniel Cormier, który już raz przełożył swój plan na zakończenie kariery. Teraz, po najbliższej walce ze Stipe Miocicem o pas wagi ciężkiej Daniel zapowiada definitywny koniec. Otwartym pozostaje jednak pytanie o to, co zrobi, gdy przegra z Miocicem?

Javier Mendez, trener Cormier, uważa że Daniel faktycznie odejdzie.

– Czuję, że faktycznie tak będzie, że to będzie ostatnia walka. On byłby głupi wracając – stwierdził Mendez w rozmowie dla serwisu SunSport. – Daniel ma za sobą fantastyczną karierę w tym biznesie. Teraz pracuje dla telewizji, ma świetną osobowość i ludzie go znają. Jego karier pójdzie teraz inną drogą i może okazać się dla niego bardziej lukratywna niż walczenie.

Odmienne podejście do swojej emerytury prezentuje natomiast Alexey Oleinik, który ma stoczonych ponad 70 walk w MMA i pomimo ukończonych 43 lat, nie myśli jeszcze o końcu kariery. W najbliższej walce zmierzy się z Derrickiem Lewisem, natomiast zapytany o koniec kariery powiedział:

– Nie będę już walczył zbyt długo, może 7 do 10 lat. Może rok, a może 5, nikt tego nie wie. Jeśli będę się czuł dobrze, będę walczył. Sparuję w klubie z młodymi zawodnikami i wielkimi nazwiskami UFC i Bellatora i czuję się dobrze. Jeśli będę od nich gorszy, to będzie koniec kariery. Dopóki jednak nie jestem gorszy, może też nie jestem lepszy, ale gdzieś po środku, dalej będę walczył.

Jak więc widać różni zawodnicy mają różne podejście do tematu i różne plany. Niezależnie jednak od pieniędzy jakie przynoszą im walki, warto zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często przy okazji rozmów o emeryturze, wśród fighterów pojawia się temat rywalizacji i adrenaliny jaką dają im starcia. Brak tych elementów w życiu jest czasami trudny do zastąpienia.

Zobacz również: Zmiany i nowości w Professional Fighters League

You may also read!

Transmisja i stream KSW 55

Gala KSW 55, która odbędzie się już 10 października zbliża się wielkimi krokami. Całość będzie transmitowana w usłudze pay-per-view,

Read More...

Stowarzyszenie MMA Polska partnerem gali Wieczór Walk 7

Stowarzyszenie MMA Polska po raz drugi zostało zaproszone przez twórców marki Wieczór Walk do pełnienia roli partnera merytorycznego podczas

Read More...
joanna jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk o zarobkach i inwestowaniu

Joanna Jędrzejczyk. fot. instagram.com/joannajedrzejczyk Według Komisji Sportowej Stanu Nevada Joanna Jędrzejczyk za swoją ostatnią mistrzowską walkę

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu