Szymon Kołecki i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On

Szymon Kołecki i początki w świecie MMA

Szymon Kołecki ma już za sobą osiem walk – w tym siedem zwycięskich – na zasadach MMA. Najbardziej znany jednak jest z bycia niezwykle utytułowanym sztangistą, który w trakcie swojej kariery pięć razy był mistrzem Europy i dwa razy wicemistrzem świata. Największe tryumfy święcił jednak na igrzyskach olimpijskich – w Sydney wywalczył srebro, a w Pekinie złoto. Natomiast o spróbowaniu swoich sił w sporach walki myślał już w trakcie kariery w podnoszeniu ciężarów.

– Myślę, że to było w okolicach 2005 lub 2006 roku – wspomina Kołecki. – Na pewno jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Chciałem w nich wystartować, następnie przygotować się jeszcze do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a potem dać sobie rok na nieco rozluźnienia i zmianę dyscypliny. Wówczas jednak myślałem o spróbowaniu się w dwóch, może trzech walkach. Chciałem się zwyczajnie sprawdzić.

Pomysł na spróbowanie swoich sił w klatce MMA przyszedł Szymonowi do głowy wraz z oglądaniem starć w klatce innego mistrza olimpijskiego, Pawła Nastuli.

 – Nie trenowałem wcześniej sportów walki. Oglądałem jednak Pawła Nastulę i to właśnie jego osoba przyciągnęła moją uwagę do MMA. Uznałem, że jeśli nie jest to najtrudniejsza, to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych jakie istnieją i stwierdziłem, że byłoby to dla mnie ogromne wyzwanie, gdybym mógł się w tym sprawdzić.

Co ciekawe, nawyki wyniesione z lat treningów w podnoszeniu ciężarów, bardzo przydały się Kołeckiemu na macie MMA.

– Miałem raczej pozytywne odczucia wyniesione z podnoszenia ciężarów w kontekście treningów MMA. Pomógł mi na pewno wyrobiony nawyk do bardzo ciężkiej pracy, systematyczności, dokładności i częstotliwości. Znoszenie dużej objętość treningowej, które wyniosłem z ciężarów, bardzo przydało się w ciężkich treningach MMA. Podnoszenie ciężarów nie przyniosło z sobą jakiegoś bagażu, który by mi przeszkadzał w treningu. Ja też nigdy nie byłem typowym ciężarowcem. Nie byłem niski, krępy, pospinany. Dość szybko przystosowałem też do sportów walki swoją wydolność.

Sama jednak siła okazała się dodatkowym atutem w klatce i na macie treningowej.

– Faktycznie różnica w sile bywa dostrzegalna. Zwłaszcza w sytuacjach gdy już brakuje techniki i doświadczenia. Czasami pewne rzeczy mogę wówczas zrobić dzięki sile. Staram się jednak rozkładać wszystko w odpowiednich proporcjach, czyli łączyć dobrze technikę z siłą, skutecznością i wydolnością, a ewentualnie gdy sytuacja jest podbramkowa, włączam siłę.

Doświadczenie wyniesione z podestów ciężarowych pomogło również przy mentalnym wejściu w świat MMA, chociaż nadal niosło z sobą stres związany z czymś zupełnie nowym.

– Wejście do klatki, zwłaszcza na początku, było trochę bardziej stresujące. Niekoniecznie ma to jednak związek z samym MMA. Ja już w wieku dziesięciu lat startowałem w podnoszeniu ciężarów. Kiedy po raz pierwszy pojechałem na igrzyska miałem 19 lat, byłem po kilku mistrzostwach świata i Europy. Miałem już sukcesy na koncie, byłem rekordzistą świata. I wychodząc wówczas na pomost robiłem coś dla siebie naturalnego, coś, co potrafiłem robić najlepiej w życiu. Natomiast wychodząc do walki MMA, wychodziłem do czegoś, w czym nie byłem tak dobry jak w ciężarach, dlatego sprawiało mi to większą trudność. Myślę, że gdybym od dziecka trenował sporty walki, pewnie na pomost olimpijski, ciężarowy, byłoby mi trudniej wyjść niż do klatki.

W swoim najbliższym boju Szymon Kołecki najprawdopodobniej zmierzy się z Łukaszem Jurkowskim. Gala KSW, podczas której miałoby dojść do tego starcia nie został jeszcze ogłoszona.

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

UFC 276 – wpływy z biletów, widzowie i bonusy

Organizacja UFC poinformowała o wynikach finansowych sprzedaży biletów oraz liczbie kibiców, którzy obejrzeli na żywo galę UFC 276: Adesanya

Read More...
mateusz gamrot

“Przez dwa dni musiałem łykać tabletki przeciwbólowe” – Gamrot o ostatniej walce

Mateusz Gamrot. Fot. instagram.com/mateusz_gamrot Tuż po swojej ostatniej walce Mateusz Gamrot przechodził trudne chwile związane z

Read More...
joanna jędrzejczyk

Jędrzejczyk: “Będę chciała pomagać polskim zawodnikom dostać się do UFC”

Joanna Jędrzejczyk Fot. instagram.com/joannajedrzejczyk Joanna Jędrzejczyk, była mistrzyni UFC, po zakończeniu sportowej kariery chciałaby pomagać polskim

Read More...

Mobile Sliding Menu