Szymon Kołecki i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On

Szymon Kołecki i początki w świecie MMA

Szymon Kołecki ma już za sobą osiem walk – w tym siedem zwycięskich – na zasadach MMA. Najbardziej znany jednak jest z bycia niezwykle utytułowanym sztangistą, który w trakcie swojej kariery pięć razy był mistrzem Europy i dwa razy wicemistrzem świata. Największe tryumfy święcił jednak na igrzyskach olimpijskich – w Sydney wywalczył srebro, a w Pekinie złoto. Natomiast o spróbowaniu swoich sił w sporach walki myślał już w trakcie kariery w podnoszeniu ciężarów.

– Myślę, że to było w okolicach 2005 lub 2006 roku – wspomina Kołecki. – Na pewno jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Chciałem w nich wystartować, następnie przygotować się jeszcze do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a potem dać sobie rok na nieco rozluźnienia i zmianę dyscypliny. Wówczas jednak myślałem o spróbowaniu się w dwóch, może trzech walkach. Chciałem się zwyczajnie sprawdzić.

Pomysł na spróbowanie swoich sił w klatce MMA przyszedł Szymonowi do głowy wraz z oglądaniem starć w klatce innego mistrza olimpijskiego, Pawła Nastuli.

 – Nie trenowałem wcześniej sportów walki. Oglądałem jednak Pawła Nastulę i to właśnie jego osoba przyciągnęła moją uwagę do MMA. Uznałem, że jeśli nie jest to najtrudniejsza, to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych jakie istnieją i stwierdziłem, że byłoby to dla mnie ogromne wyzwanie, gdybym mógł się w tym sprawdzić.

Co ciekawe, nawyki wyniesione z lat treningów w podnoszeniu ciężarów, bardzo przydały się Kołeckiemu na macie MMA.

– Miałem raczej pozytywne odczucia wyniesione z podnoszenia ciężarów w kontekście treningów MMA. Pomógł mi na pewno wyrobiony nawyk do bardzo ciężkiej pracy, systematyczności, dokładności i częstotliwości. Znoszenie dużej objętość treningowej, które wyniosłem z ciężarów, bardzo przydało się w ciężkich treningach MMA. Podnoszenie ciężarów nie przyniosło z sobą jakiegoś bagażu, który by mi przeszkadzał w treningu. Ja też nigdy nie byłem typowym ciężarowcem. Nie byłem niski, krępy, pospinany. Dość szybko przystosowałem też do sportów walki swoją wydolność.

Sama jednak siła okazała się dodatkowym atutem w klatce i na macie treningowej.

– Faktycznie różnica w sile bywa dostrzegalna. Zwłaszcza w sytuacjach gdy już brakuje techniki i doświadczenia. Czasami pewne rzeczy mogę wówczas zrobić dzięki sile. Staram się jednak rozkładać wszystko w odpowiednich proporcjach, czyli łączyć dobrze technikę z siłą, skutecznością i wydolnością, a ewentualnie gdy sytuacja jest podbramkowa, włączam siłę.

Doświadczenie wyniesione z podestów ciężarowych pomogło również przy mentalnym wejściu w świat MMA, chociaż nadal niosło z sobą stres związany z czymś zupełnie nowym.

– Wejście do klatki, zwłaszcza na początku, było trochę bardziej stresujące. Niekoniecznie ma to jednak związek z samym MMA. Ja już w wieku dziesięciu lat startowałem w podnoszeniu ciężarów. Kiedy po raz pierwszy pojechałem na igrzyska miałem 19 lat, byłem po kilku mistrzostwach świata i Europy. Miałem już sukcesy na koncie, byłem rekordzistą świata. I wychodząc wówczas na pomost robiłem coś dla siebie naturalnego, coś, co potrafiłem robić najlepiej w życiu. Natomiast wychodząc do walki MMA, wychodziłem do czegoś, w czym nie byłem tak dobry jak w ciężarach, dlatego sprawiało mi to większą trudność. Myślę, że gdybym od dziecka trenował sporty walki, pewnie na pomost olimpijski, ciężarowy, byłoby mi trudniej wyjść niż do klatki.

W swoim najbliższym boju Szymon Kołecki najprawdopodobniej zmierzy się z Łukaszem Jurkowskim. Gala KSW, podczas której miałoby dojść do tego starcia nie został jeszcze ogłoszona.

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Michał Andryszak i początki w świecie MMA
Mamed Khalidov i początki w świecie MMA
Krystian Kaszubowski i początki w świecie MMA
Roman Szymański i początki w świecie MMA
Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

michał domin

Michał Domin i początki w świecie MMA

Michał Domin. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 po raz czwarty do okrągłej klatki wejdzie

Read More...

„Zawodnicy nie mają wyboru” – Ngannou o związku zawodowym fighterów

Francis Ngannou, mistrz UFC wagi ciężkiej, jest zdania, że utworzenie związku zawodowego zawodników UFC, będzie bardzo trudnym zadaniem. Od dłuższego

Read More...

„Jestem tu po to, żeby zdobyć pas” – Emil Meek o KSW

Emil Meek. Fot. KSW Podczas gali XTB KSW 77 do okrągłej klatki powróci jeden z najbardziej

Read More...

4 commentsOn Szymon Kołecki i początki w świecie MMA

Leave a reply:

Your email address will not be published.

*

Mobile Sliding Menu