Roman Szymański i początki w świecie MMA

In Zawodnicy On
- Updated
Roman Szymański
Roman Szymański. Fot. KSW

Roman Szymański, który podczas gali KSW 53: Reborn zmierzy się z Filipem Pejiciem, od dziecka był zafascynowany sztukami walki. Szybko zaczął więc realizować swoją pasję również na sali treningowej.

– Na matę trafiłem w wieku dwunastu lat i pierwszym treningiem na jaki poszedłem było MMA – wspomina Szymański. – Po kilku tygodniach całość została rozbita na grupy specjalizujące się w brazylijskim jiu-jitsu i boksie. Poszedłem więc dwoma drogami i trenowałem zarówno boks jak i BJJ. Sztukami walki interesowałem się zawsze i bardzo chciałem trenować ten sport. Mój ojciec też był fanem. Razem więc oglądaliśmy gale. To on również popchnął mnie nieco w tym kierunku i zawiózł na pierwszy trening.

Wraz z treningami szybko przyszły pierwsze sportowe sukcesy.

– Już jako junior, mając jakieś piętnaście lat, odnosiłem swoje pierwsze sukcesy w BJJ. Z czasem zacząłem wygrywać również w boksie. Zostałem dostrzeżony i trafiłem najpierw do kadry Wielkopolski, a następnie do kadry Polski. Skupiłem się więc mocno na boksie. Jeździłem na wszystkie zgrupowania i chcąc nie chcą musiałem sobie odpuścić grappling. W kadrze Polski walczyłem jako kadet, junior i młodzieżowiec. Jeździłem na zawody i zdobywałem medale. Po tym jednak jak wziąłem udział, już jako młodzieżowiec, w mistrzostwach Polski, definitywnie skończyłem z boksem. Miałem wówczas osiemnaście lat i  ciągnęło mnie do grapplingu. Zawsze też chciałem iść w stronę MMA i pojawiła się właśnie taka okazja. Boks natomiast mnie do siebie zniechęcił z powodu sposobu sędziowania walk.

Początek drogi Romana w zawodowym MMA nie należał jednak do udanych. Dwie pierwsze walki zakończyły się jego przegranymi.

Wtedy miałem niespełna dziewiętnaście lat. To był początek mojej drogi w tym sporcie, więc nie podcięło mi to skrzydeł. Wtedy też się nie kalkulowało. Ja chciałem po prostu walczyć, a te porażki wręcz zmotywowały mnie do działania.

Efekty takiego podejścia przyszły bardzo szybko, a wraz z wygranymi pojawiła się najważniejsza branżowa nagroda w Polsce, czyli Herakles w kategorii Odkrycie Roku i Walka Roku.

– To był chyba najbardziej rozwojowy etap w mojej karierze. Przyszła pierwsza duża wygrana w starciu z Pawłem Kiełkiem i nagrody od kapituły Heraklesów. Wówczas moja kariera nabrała rozpędu, a ja poczułem, że to jest mój czas.

Roman nie tylko jednak wygrywał, ale zawsze dawał bardzo efektowne i emocjonujące walki. W organizacji KSW zdobył już trzy bonusy za walki wieczoru.

– To wychodzi zupełnie naturalnie. Nie skupiam się na tym, żeby dać piękną walkę. Skupiam się na tym, żeby wygrać, żeby dobrze wszystko ustawić taktycznie. Efekty w klatce wychodzą same z siebie.

Szymański jest młodym zawodnikiem. W tym roku skończy dopiero dwadzieścia siedem lat. Nie stara się jednak wybiegać myślami w przyszłość. Skupia się na tym, co tu i teraz.

– Nie myślę o przyszłości. Nawet jakbym chciał się na tym skupić, to nie mogę, bo nie wszystko jest w moich rękach. Jest tak wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na przyszłość, że lepiej nie skupiać się na niej. MMA nie jest standardową pracą, w której można w jakiś sposób zaplanować ścieżkę kariery. Nie wyobrażam sobie więc co będzie za rok lub dwa lata.

Warto przypomnieć, że początkowo Roman Szymański, podczas gali KSW 53: Reborn, miał walczyć z młodym i niepokonanym Mateuszem Legierskim. Ten jednak musiał wycofać się z pojedynku z powodu kontuzji. W jego miejsce wszedł znany z KSW Filip Pejić, który, jak mówi sam Szymański, może okazać się dla niego większym wyzwaniem niż pierwotny rywal. Obaj mieli okazję walczyć podczas KSW 51, ale dopiero teraz, 11 lipca, ich drogi w okrągłej klatce się skrzyżują.

źródło: KSW

W cyklu publikacji dotyczących historii zawodników pojawiły się również:

Andrzej Grzebyk i początki w świecie MMA
Tomasz Jakubiec i początki w świecie MMA
Antoni Chmielewski i historia w świecie MMA
Mateusz Legierski i początki w świecie MMA
Marian Ziółkowski i początki w świecie MMA
Mateusz Gamrot i początki w świecie MMA
Sebastian Przybysz i początki w świecie MMA
Krzysztof Klaczek i początki w świecie MMA
Damian Stasiak i początki w świecie MMA
Tomasz Narkun i początki w świecie MMA
Albert Odzimkowski i początki w świecie MMA
Bartłomiej Kopera i początki w świecie MMA
Michał Włodarek i początki w świecie MMA
Kamil Szymuszowski i początki w świecie MMA

You may also read!

Chalidow vs Adamek. KSW Epic Story – pierwszy odcinek serialu

Już w najbliższą sobotę, 24 lutego, kibice sportów walki będą mogli emocjonować się wyjątkową galą XTB KSW Epic. W

Read More...

UFC 298: Volkanovski vs. Topuria – wpływy z biletów, widzowie i bonusy

Organizacja UFC poinformowała o wynikach finansowych sprzedaży biletów oraz liczbie kibiców, którzy obejrzeli na żywo galę UFC 298: Volkanovski

Read More...

„Dwa razy większa gaża” – Damian Piwowarczyk o turnieju KSW

Damian Piwowarczyk. Fot. KSW Damian Piwowarczyk, numer sześć rankingu wagi półciężkiej, 24 lutego stanie do rywalizacji

Read More...

6 commentsOn Roman Szymański i początki w świecie MMA

Leave a reply:

Mobile Sliding Menu