Rok 2014 za nami. Czas zatem na podsumowanie najważniejszych i najciekawszych pozasportowych wydarzeń ze świata mieszanych sztuk walki.
POLSKA
Nad Wisłą działo się wiele w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak podał Wojsław Rysiewski, odpowiedzialny za uzupełnianie bazy wyników polskich walk w bazie portalu Sherdog.com, w 2014 roku odbyło się 89 gal, na których doszło do aż 469 zawodowych walk. Poza galami działo się również wiele ciekawych rzeczy w innych aspektach rynku. Mamy zatem ogrom wydarzeń kształtujących krajowy rynek MMA. Poniżej lista tych najważniejszych, najciekawszych i tych, które najbardziej zapadły w pamięć.
- Na rynku pojawił się nowy gracz Professional MMA Challenge. Niestety pomimo ambitnych planów i ciekawej pierwszej gali z transmisją w TVN Turbo, projekt ostatecznie upadł. Czy w 2015 PROMMAC jeszcze spróbuje powstać? Zobaczymy.
- KSW dokonało ogromnej zmiany wizerunkowej i jakościowej, wprowadziło okrągłą klatkę na swoje gale. Historyczne wydarzenie miało miejsce podczas KSW 27: Cage Time.
- W 2014 roku Konfrontacja Sztuk Walki obchodziła również swoje 10 urodziny.
- UFC zakończyło nadawanie gal w stacji Orange Sport, w zamian oferując dostęp do swoich produktów poprzez usługę Fight Pass.
- Jednocześnie warto pamiętać o wydarzeniu, do którego pomimo szumnych zapowiedzi nie doszło w 2014 roku, czyli o UFC, które nie pojawiło się w Polsce.
- Polskie MMA przeżyło medialny kryzys związany z aresztowaniem Aslambeka Saidova.
- Polsat, bastion KSW, zdecydował się na rozpoczęcie współpracy z innymi promotorami na polskim rynku. W stacji spod znaku słońca mieliśmy zatem okazję zobaczyć gale PROMMAC i Fight Exclusive Night. Stacja Zygmunta Solorza-Żaka przywróciła również do życia program „Puncher”, w którym sporo uwagi zaczęto poświęcać MMA.
- KSW ogłosiło podpisanie kontraktu na najbardziej oczekiwane starcie w historii polskiego MMA, czyli walkę pomiędzy Tomaszem Drwalem i Mamedem Chalidowem.
- Rekordowe KSW 29 w Krakowie oglądało na hali ponad 16 tysięcy widzów, a w usłudze PPV największa liczba subskrybentów w historii organizacji.
ŚWIAT
Za granicą miało miejsce również sporo interesujących wydarzeń wpływających na obraz światowego rynku MMA.
- UFC zorganizowało 46 gal, co daje o 13 więcej niż w roku 2013. Takie podejście do sprawy wpłynęło niestety na obniżenie jakości produktu i na znaczący spadek wpływów organizacji z PPV.
- Żeńska organizacja Invicta podpisała umowę o współpracy z UFC, dzięki czemu jej gale zostały udostępnione w usłudze Fight Pass.
- Bjorn Rebney dyrektor zarządzający Bellatora rozstał się z organizacją.
- Były szef Strikeforce Scott Coker został przyjęty na miejsce Rebneya i w odróżnieniu od UFC zdecydował, że roczna liczba gal zostanie ograniczona, co ma wpłynąć na wyższą jakość poszczególnych wydarzeń.
- UFC doczekało się wreszcie upragnionego debiutu w Meksyku.
- M1 Global, jako pierwsza duża organizacja MMA pojawiła się ze swoją galą w Chinach.
- Tuż po Rosjanach na rynek chiński wkroczyło ONE FC.
- UFC ogłosiło unifikację strojów dla swoich zawodników i podpisanie ramowej umowy z marką Reebok, która ma wejść w życie w 2015 roku.
- Na koniec roku gigantowi z USA zafundowano pozew zbiorowy dotyczący łamania prawa antymonopolowego oraz zmuszania zawodników do zrzekania się praw do własnego wizerunku
fot. youtube/printscreen
mmabiznes.pl
0 komentarzy