Patronat medialny

Poniżej możecie zapoznać się z subiektywnym kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii polskiego MMA.

 

Rok 2002

10 października - Pierwsza walka MMA zorganizowana przez Mirosław Okniński, w której zmierzyli się: Temistokles Teresiewicz i Grzegorz Jakubowski. Starcie trwało 45 minut, po których ogłoszono remis.

Rok 2004

27 lutego – Pierwsza gala KSW. Zorganizowana została w hotelu Marriott w Warszawie. Zwycięzcą turnieju został Łukasz Jurkowski.

18 maja – Mamed Chalidow przegrał swoją pierwszą zawodową walkę. Pokonał go w Wilnie Nerijus Valiukevicius, przez TKO w pierwszej rundzie. Walka odbyła się na litewskiej gali Shooto - Bushido King.

10 lipca – KSW 2. Pierwsza gala KSW transmitowana na Polsacie Sport. 

Rok 2005


26 czerwca -  Paweł Nastula stanął po raz pierwszy na ringu naprzeciwko Antonio Rodrigo Nogueiry na gali Pride FC - Critical Countdown. Przegrał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie (pierwsza runda w PRIDE trwała 10 minut. Nastula uległ dopiero w 8 minucie, 45 sekudzie). Transmisja z gali na kodowanym Polsacie została obejrzana przez 250 tysięcy osób, a powtórka na kanale otwartym przyciągnęła przed ekrany milion widzów.

31 grudnia  - druga walka Pawła Nastuli w Pride na sylwestrowej gali Shockwave. Tym razem mistrz stanął naprzeciwko Aleksandra Emelianenko i podobnie jak za pierwszym razem nie dała rady przeciwnikowi. Przy okazji tej walki pojawiły się problemy z transmisją telewizyjną ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zagroziła Polsatowi karą finansową jeśli wyemituje galę na żywo, czyli w godzinach przedpołudniowych w sobotę. Głównym powodem wystosowania groźby była oczywiście brutalność walk. Wydarzenie ostatecznie zostało pokazane z siedmiodniowym opóźnieniem.

Rok 2006

1 lipca - Paweł Nastula wygrał swoją pierwszą walkę. Na gali Pride FC - Critical Countdown Absolute pokonał Edsona "Draggo" Vieirę.

21 października - Kolejna porażka Pawła Nastuli, tym razem w walce z Joshem Barnettem. Gala Pride odbywała się w USA, a transmisją zajęła się TVN. Po walce wybuchał afera dopingowa - według komisji stanowej w Nevadzie u Polaka wykryto nandrolon.  Nastula został zawieszony.

Rok 2007

8 września - Tomasz Drwal, jako pierwszy Polak wkroczył do Octagonu UFC. Musiał jednak uznać wyższość Thiago Silvy, z którym przegrał przez TKO w drugiej rundzie.

CDN...


Bieżące:

Rok 2014


1 listopad - Karolina Kowalkiewicz zadebiutowała za granicą na gali Invicta FC 9. Jako pierwsza Polka w tej organizacji pokonała Mizuki Inoue, przy okazji zdobywając bonus za walkę wieczoru.

25 listopada -  Podczas pierwszej, historycznej gali M1 Global w Chinach, Marcin Tybura obronił pas mistrza wagi ciężkiej wygrywając z Denisem Smoldarewem przez poddanie w pierwszej rundzie. Na tej samej gali numer 2 polskiej wagi ciężkiej Damian Grabowski, w trzeciej rundzie starcia trójkątem rękoma zmusił Konstantina Gluhowa do poddania.

6 grudnia - KSW 29 w Kraków Arenie. Ponad szesnastotysięczna widownia zebrana w Kraków Arenie, miała okazję zobaczyć 29 galę Konfrontacji Sztuk Walki, podczas której Paweł Nastula zakończył swoją długą, wspaniałą, sportową karierę, a Mamed Chalidow, po raz pierwszy od dawna spędził w klatce pełne trzy rundy. Galę obejrzeli również założyciele japońskiej organizacji PRIDE Nobuyuki Sakakibara i Sotaro Shinoda, którzy po wydarzeniu mieli rozmawiać z właścicielami KSW o potencjalnej współpracy. Podczas imprezy ogłoszono także plany Federacji związane z galą w Londynie, która ma się odbyć w październiku 2015 roku.

13 grudnia - Joanna Jędrzejczyk pokonała na punkty Claudię Gadelhę podczas gali UFC on FOX 13. Po tym zwycięstwie Jędrzejczyk stała się pierwszą pretendentką do walki o pas.

19 grudnia - W Azji podczas gali ONE FC Dynasty of Champions, w organizacji zadebiutował pierwszy w historii Polak, Michał Pasternak, który wygrał przez decyzję z Rafaelem Silvą.

Rok 2015

15 stycznia -UFC oficjalnie ogłosiło, że Joanna Jędrzejczyk zmierzy się z Carlą Esparza w walce o pas mistrzowski na gali UFC 185.

23 stycznia - UFC podczas specjalnej konferencji w Sztokholmie ogłosiło, że 11 kwietnia zorganizuje pierwszą galę w Polsce. Impreza odbędzie się w Kraków Arenie, a w drugiej walce wieczoru wystąpi Jan Błachowicz. 

21 lutego - KSW 30 - po raz pierwszy w historii organizacji Konfrontacja zawitała ze swoją galą do Poznania.

7 marca -  Organizacja Fight Exclusive Night, po raz pierwszy na żywo zadebiutowała ze swoją galą w Polsacie. Po raz pierwszy również wraz z marką FEN można było ujrzeć markę Bodzio, jako sponsora tytularne organizacji. Większość walk FEN 6  była transmitowana na kanale Polsat Sport, a trzy ostatnie starcia wieczoru na  Polsacie głównym. Dodatkową atrakcją gali była możliwość zobaczenie  5-rundowej walki o pas mistrzowski. Niestety kontrowersje związane z tym starciem (brak przerwania walki w odpowiednim momencie), spowodowały spory niesmak i zepsuły bardzo dobry odbiór całego wydarzenia.

14 marca - Joanna Jędrzejczyk została pierwszą polską mistrzynią UFC w wadze słomkowej. Podczas gali UFC 185 polka pokonała Carlę Esparzę przez TKO w rundzie drugiej.

11 kwietnia -  W Krakowie odbyła się pierwsza, historyczna gala UFC w Polsce.

24 kwietnia -  Organizacja Fight Exclusive Night zorganizowała po raz pierwszy swoją galę w Bydgoszczy. FEN 7 "Real Combat" była czwartą galą FEN zorganizowaną w 2015 roku.

23 maja - W Ergo Arenie odbyła się gala KSW 31. W walce wieczoru odbył się pojedynek mistrzowski w wadze średniej, podczas którego Michałem Materla obronił pas w starciu z Tomaszem Drwalem. W innych walkach Mariusz Pudzianowski znokautował Rollesa Gracie, a Karol Bedorf pokonał Petera Grahama.

20 czerwca - Podczas UFC Fight Night w Berlinie Joanna Jędrzejczyk obroniła pas mistrzowski pokonując Jessicę Penne. Podczas tej samej gali zadebiutował w UFC Łukasz Sajewski, który przegrał Nickiem Heinem. Podobnie Piotr Hallmann po zatrzymaniu walki przez lekarza przegrał z Magomedem Mustafaevem.

18 lipca - UFC Fight Night 72. W Glasgow zobaczyliśmy dwie walki w wykonaniu zawodników z Polski. Daniel Omielańczuk w 48 sekund pokonał Chrisa de la Rocha i tym samym udanie powrócił po dwóch porażkach. Drugi z Polaków - Paweł Pawlak, na gali w Szkocji przegrał swój pojedynek jednogłośną decyzją sędziów z Leonem Edwardsem.

19 sierpnia - W Polsce ukazał się pierwszy numer największego polskojęzycznego magazynu poświęconego sportom walki - "FightExpert Magazine".

5 września - UFC 191. Jan Błachowicz w trzeciej walce dla największej organizacji MMA na świecie przegrał po raz drugi. Corey Anderson okazał się poza zasięgiem Polaka i sędziowie jednogłośnie wskazali na Amerykanina jako zwycięzcę pojedynku. Pomimo spekulacji wielu komentatorów, Błachowicz nie został zwolniony i pozostał zawodnikiem UFC.


10 września - Marcin "Polish Zombie" Wrzosek został pierwszym Polakiem w telewizyjnym show The Ultimate Fighter. W pierwszym odcinku TUF 22 wyemitowanym w telewizji Marcin Wrzosek wygrał w pojedynku kwalifikacyjnym z Djamilem Chanem i dołączył do drużyny Conora McGregora. Ostatecznie "Polish Zombie" dotarł do półfinału, w którym przegrał z Saul Rogers.

20 września - Marcin Tybura obronił pas mistrzowski wagi ciężkiej organizacji M-1. Walka zakończyła się w pierwszej rundzie, w której przeciwnik Polaka, Ante Delija po niefortunnym kopnięciu złamał nogę w piszczelu.

21 września - Damian Grabowski i Karolina Kowalkiewicz podpisali kontrakty z UFC. Mistrzyni KSW w wadze słomkowej - Karolina Kowalkiewicz, podpisała kontrakt z UFC. Kowalkiewicz, po Joannie Jędrzejczyk to kolejna polska zawodniczka wagi słomkowej w UFC. Damian Grabowski, najlepszy polski zawodnik wagi ciężkiej, po występach dla takich organizacji MMA jak Bellator czy M-1, podpisał kontrakt z UFC.


0 komentarzy

Nowe komentarze są niedozwolone.